Podróżowanie autostopem - plusy i minusy

Autostop był naszym sposobem na tanie podróżowanie na studiach, czyli w latach 2010/2011. W ten sposób wybraliśmy się na nasze pierwsze zagraniczne wycieczki. Byliśmy ciekawi świata, a nie mieliśmy funduszy na jego odkrywanie. Czy rzeczywiście zatem pieniądze są tak bardzo potrzebne, aby wyruszyć w świat??

Gdzieś w Hiszpanii lato 2011:)

Pierwsza nasza podróż autostopowa była po drugim roku studiów. Mordka mnie namawiał, ja byłam niechętna. Moi rodzice nawet nie chcieli o tym słyszeć. Mówili "Jak autostopem?! Z obcymi ludźmi! Zabiją cię, okradną (tylko z czego;p), zgwałcą!" Tak, wiec spragnieni przygód, nic nie mówiąc o naszych planach rodzicom, pojechaliśmy na Festiwal Off w Katowicach. Skąd ruszyliśmy w naszą 7-dniową przygodę do Pragi-Wiednia-Budapesztu. Spaliśmy w namiocie, poznaliśmy tylko pozytywnych kierowców, nie było żadnego problemu. Do rodziców zadzwoniliśmy z Pragi, stawiając ich przed faktem dokonanym.
Praga

Rok później postanowiliśmy zrobić coś bardziej wymagającego. Wyruszyliśmy w naszą trzytygodniową przygodę stolicami Europy Zachodniej. Berlin- Amsterdam-Paryż-Madryt- i na koniec Barcelona. Pierwotny plan zakładał wylegiwanie się nad oceanem we Francji, jednak pogoda była pochmurna i deszczowa. Będąc w Rennes, obudziłam się i stwierdziłam, że nie mogę wrócić z wakacji nieopalona i w takim razie jedziemy do Hiszpanii! To jest właśnie magia podróży stopem. Możesz zrobić, co chcesz, kiedy chcesz:D:D
Budapeszt

PLUSY
  • Podróż jest za darmo - najważniejsza zaleta autostopowania!
  • Daje poczucie wolności - podróżuje się bez rezerwacji, terminów, w każdej chwili można zmienić plan i jechać w inne miejsce.
  • Buduje poczucie wartości - pozwala poczuć, że wszystko jest możliwe, że rzeczywiście można podróżować bez pieniędzy. Jest to niesamowite, jak podróżowanie autostopem wpłynęło na nasze podejście do życia.
  • Zmienia nastawienie do ludzi - nagle okazuje się, że ludzie wcale nie są tacy źli, a wręcz przeciwnie potrafią poświęcić ci swój czas, nie znając cię. Potrafią ci pomóc, czasem kupić jedzenie, czy przenocować. Osoby nastawione negatywnie do autostopowania po prostu się nie zatrzymują. Nam tylko raz zdarzyło się, że ktoś kto nas mijał, pokazał nam środkowy palec;p

Wiedeń

MINUSY
  • Jesteśmy zależni od kogoś - czasami wyląduje się w słabym miejscu i trzeba długo łapać następny przejazd.
  • Czasem trzeba zmienić plan - gdy mamy określoną trasę czasami może być ciężko znaleźć przejazd, często trzeba być gotowym, by pójść na kompromis i pojechać w inne miejsce niż oryginalnie planowaliśmy.
  • Wymaga czasu - czasami podróż może zająć nam dłużej, niż planowaliśmy i wymagana jest wytrzymałość fizyczna i psychiczna, nie jest to styl podróżowania dla wygodnych.
  • Nie znamy umiejętności kierowcy, z którym będziemy jechać.
  • No I oczywiście zawsze jest ryzyko, że trafimy na kogoś chamskiego, tudzież rzeczywiście trafi nam się jakiś wariat. W końcu rzeczywiście nie wiemy, do czyjego auta wsiadamy.

Powrót ze stopa numer 1

PODSUMOWUJĄC

My nasze autostopowe podróże wspominamy niezwykle pozytywnie. Na drugiego tripa, dodam 3-tygodniowego (BERLIN-AMSTERDAM-PARYŻ-MADRYT-BARCELONA) na dwie osoby wydaliśmy 1000zł! Ok. oszczędzaliśmy na jedzeniu, spaliśmy w namiocie, ale można? Można! Poznaliśmy dużo ciekawych ludzi, zobaczyliśmy piękne miejsca, pokochaliśmy podróże!

Berlin

Pojawia się pewnie pytanie, dlaczego już nie podróżujemy stopem?

Odpowiedź jest prosta. Staliśmy się leniwi. Jesteśmy w stanie zapłacić za podróż w określonym terminie z punktu A do B, co oszczędza nam sporo czasu i zachodu. Jednak okazjonalnie dalej zdarza nam się podjechać na stopa:)

Wiedeń

Co warto wiedzieć przed pierwszym autostopem?

Myślę, że bezpieczniej jest podróżować w parze damsko-męskiej. Raz jechałam z Warszawy do Gdańska z koleżanką i rzeczywiście czułam się dużo mniej komfortowo. Dobrze jest mieć kartkę z napisem dokąd jedziemy. Wtedy kierowcy od razu wiedzą, czy zatrzymać się, czy nie. My zawsze mieliśmy ze sobą gaz łzawiący (u mnie w kieszeni) i Mordka miał scyzoryk. Brzmi to strasznie, ale jednak woleliśmy być ubezpieczeni:D. Pamiętajmy jednak, że osoby, które się zatrzymują, również nas nie znają, tak jak my nie znamy ich. Więc jest to oparte na obustronnym zaufaniu. Poza tym dobrze jest podróżować z namiotem, wtedy nieważne gdzie wylądujemy i nie jest to dla nas problemem. Dodatkowo trzeba być nastawionym pozytywnie i nie narzucać sobie ściśle określonego planu!:D

Mordki

Podróże to nasza pasja, którą chcemy dzielić się z innymi. Zaczynaliśmy od zwiedzania Europy, następnie odwiedziliśmy Azję, potem Australię i Nową Zelandię, a ostatnio podbijaliśmy Amerykę Środkową.

Podoba Ci się ten wpis?

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach

użyj czytnika RSS!

Polub nas na Facebooku

Zostaw komentarz