Najgroźniejsze australijskie zwierzęta

1. Kostkomeduza śmiercionoścna, osa morska, Chironex fleckeri


Meduza ta ma ciało w kształcie pudełka o średnicy do 24 cm oraz parzydełka długości do 3 metrów. Czeka na swoją ofiarę, kiedy ta się zbliży, obejmuje ją swoimi mackami, używając ich do przekłucia skóry i wstrzyknięcia trucizny. W ekstremalnych przypadkach może zabić człowieka w 2-5 minut. Poparzenie powoduje niesamowity ból z uczuciem palenia. Powoduje ono niewydolność krążeniowo-oddechową.Śmierć następuje wskutek zatrzymania akcji serca. Ocenia się, że każda meduza zawiera wystarczająco trucizny, aby zabić 60 dorosłych ludzi. Jest to druga co do siły toksyna występująca u wszystkich zwierząt na świecie.Kostkomeduza zamieszkuje wody na północnym wybrzeżu Australii. W sezonie od października do maja , w okresie rozmnażania, podpływa do brzegów i jest szczególnie agresywna. Zabija więcej kąpiących się niż płaszczki i rekiny razem wzięte. Przez ostatnie 150 lat szacuje się 60-80 ofiar śmiertelnych. Sytuacja poprawiła się ze względu na dostępną surowicę.

Filmik z poparzenia nastolatka:

2. Krokodyl słonowodny


Jest obecnie największym na świecie żyjącym gadem oraz drapieżnikiem na lądzie i w rzekach świata. Zamieszkuje północne obszary kontynentu. Typowe rozmiary dorosłych samców mieszczą się w przedziale 4,3-5,2 m długości i ważą po 400-1000kg, samice są mniejsze i zazwyczaj nie przekraczają 3 metrów długości. Krokodyl słonowodny ma najsilniejszy uścisk szczęki na świecie- 2 razy silniejszy niż żarłacz biały. Może osiągnąć w wodzie prędkość do 27 km/godzinę, to dwa razy więcej niż najszybszy australijski pływak. W przeciwieństwie do rekinów nie atakuje ludzi z powodu pomyłki, a robi to z premedytacją. Atakuje i je wszystko, co się napatoczy, nawet rekiny!

Poniżej filmik pokazujący jak słynny australijski krokodyl celebryta, którego przyjeżdżają oglądać tłumy turystów, na jednym z pokazów zaatakował 1,5-metrowego rekina!

3. Dziobak Australijski


Kto by się spodziewał, że takie słodkie stworzenie znajdzie się na tej liście! Dziobaki to małe ssaki, które składają jaja. Ich masa ciała waha się od 1,0 do 2,4 kg w przypadku płci męskiej, samice są trochę mniejsze. Samce osiągają 45–60 cm całkowitej długości ciała. Dziobaki występują tylko w Australii. Osobniki męskie mają ostrogi na nogach, które zawierają truciznę. Używają ich w razie zagrożenia. Nie jest ona śmiertelna, ale powoduje silny ból.

4. Płaszczki


Niektóre z nich są nieszkodliwe np. ogromne manty. Inne potrafią być bardzo niebezpieczne. Pierwszą reakcją płaszczki jest ucieczka, jednak w przypadku zagrożenia nie zawaha się ona zaatakować np. gdy się na nie nastąpi. Nie jest to wcale takie trudne, ponieważ często chowają się w piasku przy brzegu, a ich kolor powoduje, że wtapiają się w tło. Mają toksyczny kolec na końcu ogona. Nieustraszony Steve Irwin, kiedy chciał filmować jedną z nich, został zaatakowany i umarł w ciągu kilku minut.

Jak łatwo może dojść do ukłucia:

A tutaj filmik instruujący jak zapobiegać nastąpieniu i co zrobić w przypadku pokłucia:

5. Wschodni Wąż Brązowy - Pseudonaja textilis

Jest drugim najbardziej trującym wężem na świecie i występuje powszechnie na Australijskich pustyniach. Osiąga długość do 2 metrów. Jest aktywny w ciągu dnia, w razie spotkania preferuje ucieczkę, ale gdy będzie sprowokowany, zaatakuje. W wypadku ugryzienia dostępna jest surowica. Jest szybki, agresywny i odpowiada za połowę przypadków śmiertelnych ataków węży, co stanowi średnio 2 osoby na rok. Stanowi duże zagrożenie, ponieważ może znajdować się w zamieszkałych miejscach w stanie Nowej Południowej Walii, Queensland i Victorii. Wszędzie, gdzie znajdują się myszy. Przed wynalezieniem antytoksyny, 80% ukąszeń kończyło się śmiercią, w tym w mniej niż w godzinę.

6. Ślimak morski - Cone Snail


Wygląda jak mały niegroźny obcy. Ma nos, który może wystawić i przyciągnąć ofiarę do siebie. Kiedy ryba lub inna ofiara zbliży się do niego, atakuje ją czymś w stylu harpuna z neurotoksyną 1000 razy mocniejszą od morfiny w ilości, która może zabić 15 dorosłych osób. U większych ślimaków żądło penetruje rękawiczki i piankę do nurkowania. Rozwinięcie się objawów zagrażających życiu może zając nawet kilka dni. Zamieszkują Wielką Rafę Koralową i wody południowo-wschodniej Azji.

7. Ośmiornica Hapalochlaena, Blue Ring Octopus


Ma rozmiar 12-20 centymetrów i jest jednym z najniebezpieczniejszych stworzeń morskich. Zamieszkuje wody południowej, wschodniej, jak i północnej Australii. Niebieskie pierścienie pozwalają na zauważenie tego drapieżce z daleka. Ośmiornica ta ma 3 serca, niebieską krew i niezwykle trująca neurotoksynę, która może zabić 26 osób! Pierścienie świecą na niebiesko, kiedy ośmiornica czuje się zagrożona, a ciało przyjmuje kolor bardziej jaskrawo żółty. Surowica nie jest dostępna, a neurotoksyna działa poprzez paraliżowanie ofiary. Podczas ataku istnieje duże zagrożenie, że dojdzie do zachłyśnięcia wodą. Leczenie polega na wspomożeniu sztucznego oddychania i przeczekaniu działania toksyny.

8. Skrzydlice - Common lionfish


Ryby te osiągają rozmiary 5 do 45 cm długości. Mają duże płetwy i jaskrawe ostrzegające kolory. Są drapieżnikami żywiącymi się mniejszymi rybami oraz skorupiakami. Wykazują dużą agresywność do nurków. Ich trucizna nie powinna być śmiertelna dla zdrowego dorosłego człowieka, ale ryzyko wzrasta w przypadku reakcji alergicznej. Może powodować poważne trudności w oddychaniu, ekstremalny ból, ale też niewydolność krążeniową i w konsekwencji śmierć przez utopienie.

9. Kazuar


Australijski ptak, nielot. Je głównie owoce, ale może żywić się też insektami i małymi ssakami. Osiąga 170 cm wzrostu i 60 kilogramów wagi. Jest w stanie biegać z prędkością 40 km/godzinę. Zazwyczaj preferuje ucieczkę, ale sprowokowany potrafi zaatakować swoim wielkim paznokciem u nogi o długości 12 cm. Jest obecnie zagrożony wyginięciem.

10. Ryba kamień


Jedna z najbardziej śmiertelnych ryb na świecie, występuje głównie w wodach słonych, ale można ją spotkać też w rzekach. W przypadku nastąpienia na kolce, zlokalizowane na końcu jej grzbietowych płetw, może dojść do wstrzyknięcia śmiertelnej trucizny, która jest niezwykle bolesna. Rocznie w Australii ok. 700-1000 osób zostaje ukłutych. Surowica jest dostępna i jest drugą najczęściej używaną w kraju.

11. Żarłacz tępogłowy


Jeden z najbardziej niebezpiecznych rekinów na świecie osiągający do 3 metrów długości. Żyje zarówno w słonej, jak i słodkiej wodzie. Nie tylko atakuje w głębokich wodach oceanów, ale także w ujściach rzek. Co ciekawe po tegorocznym cyklonie Debbie jeden osobnik został znaleziony na zalanej drodze!

12. Pająk - Funnel Web Spider


Jest bardzo maly (1-5cm), występuje w promieniu 100 mil od Sydney. Ma truciznę, która jest w stanie zabić człowieka w pół godziny. Atakuje, kiedy sprowokowany, ale najpierw przyjmuje pozycje stojąca, przygotowując się do ataku. Co ciekawe toksyna jest mniej toksyczna dla szczurów, królików czy innych zwierząt. Natomiast działa silnie na ludzi powodując pobudzenie układu nerwowego i konwulsje. Wiele z ukąszeń nie powodowało poważnych reakcji, jednak zdarzały się przypadki śmiertelne w 15 minut. Dostępna jest surowica i nikt nie umarł od ukąszenia tego pająka od 1981 roku.

Podsumowując

Wygląda to dosyć przerażająco, jednak podczas naszego 6-miesięcznego pobytu w Australii spotkaliśmy tylko kilka z tych zwierząt!
Meduzy i krokodyle omija się poprzez przestrzeganie zakazu kąpania się w wodach, gdzie one występują.
Płaszczki odstrasza się poprzez szorowanie stopami po piasku, kiedy się chodzi po płytkiej wodzie przy brzegu.
Węże widzieliśmy tylko dwa i to pytony, które są niejadowite. Unikają one ludzi i trzeba mieć duże "szczęście" żeby spotkać węża:)
Ślimaka morskiego i ośmiornicę można spotkać nurkując na rafie albo w głębszych wodach, czego nie robiliśmy.
Kazuara spotkaliśmy i to w bardzo bliskiej odległości, ale totalnie nas olał i sobie poszedł.
Metrowego Rekina Mordka widział raz w Sydney podczas snorkelingu na Shelly Beach, poza tym nie mieliśmy z nimi styczności. Rzeczywiście jest ich mnóstwo, ale ataki zdarzają się bardzo rzadko.

Natomiast warto obawiać się ryby kamień, skrzydlicy i pająka funnel web, o nich ostrzegali nas lokalni mieszkańcy!

Posty w których opisywałam:

  • Spotkanie z kazuarem i krokodylem słonowodnym: Link
  • Poszukiwania krokodyla słonowodnego Link
  • Spotkanie z płaszczkami Link
  • Spotkanie z dziobakiem Link
  • Rybę kamień i skrzydlicę Link

Mordki

Podróże to nasza pasja, którą chcemy dzielić się z innymi. Zaczynaliśmy od zwiedzania Europy, następnie odwiedziliśmy Azję, potem Australię i Nową Zelandię, a ostatnio podbijaliśmy Amerykę Środkową.

Podoba Ci się ten wpis?

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach

użyj czytnika RSS!

Polub nas na Facebooku

Zostaw komentarz