Jakie zalecenia dostają Australijczycy, jadąc do Polski?

Ostatnio pisałam, że wybierając się do danego kraju, warto sprawdzić jakie zalecenia znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, co do celu naszej podróży. Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie wskazówki dostają turyści odwiedzający nasz kraj? Np. Australijczycy. Z ciekawości zapoznałam się z nimi na stronie australijskiego urzędu. Te, które wzbudziły moje zaciekawienie, czy zaskoczenie przestawiam poniżej.

Warszawa

Przestępczość

Wg rządu australijskiego drobne kradzieże, włącznie z kradzieżami samochodów, a także rzeczy z samochodów zdarzają się w dużych polskich miastach w tym w Warszawie. Co więcej, często działają również kieszonkowcy. Złodzieje operują głównie na stacjach pociągów, szczególnie w Trójmieście, Warszawie i Krakowie. Zdarzają się także incydenty w pociągach czy autobusach długodystansowych, a także w komunikacji miejskiej pomiędzy lotniskiem a Warszawą Centralną.

Sytuacja polityczna

Przestrzega się przed wzmożonym ryzykiem demonstracji i protestów. Zaleca się unikania takich zgromadzeń, ponieważ często dochodzi do starć siłowych.

Jezioro Wigry, Suwalszczyzna

Podróżowanie drogami

Rząd australijski informuje, że Polska ma jeden z największych odsetków śmiertelnych wypadków wśród krajów Unii Europejskiej. Prawdopodobieństwo zginięcia w wypadku samochodowym w Polsce jest dwa razy większe niż w Australii!
Jeżdżenie w stanie nietrzeźwym jest jedną z głównych przyczyn wypadków, pomimo że limit alkoholu wynosi 0.2 promila (w krainie Oz jest to 0.5 promila). Lokalny styl jeżdżenia, słaba kondycja dróg poza dużymi miastami, niewystarczające oznakowania świetlne i wzrastające natężenie ruchu ulicznego, szczególnie ciężarówek, stanowią dodatkowe zagrożenia. Wiele odcinków autostrad ma tylko jeden pas albo są w trakcie remontów, a pasy do wyprzedzania są rzadkością. (W Oz, pomimo że jest tylko jeden pas to, co kilkanaście-kilkadziesiąt kilometrów jest dodatkowy pas o długości ok. 1 km, pozwalający na bezpieczne wyprzedzanie na tym odcinku). Pogoda zimą sprawia, że warunki są jeszcze trudniejsze, a niektóre drogi mogą być zamknięte.

Zakopane

Taksówki

Ostrzega się o nieoficjalnych taksówkarzach oszukujących nieświadomych turystów, naliczających im większą stawkę za przejazd. Podane są wskazówki jak poznać licencjonowanego przewoźnika.

Narkotyki

Informuje się, że kary dotyczące narkotyków są surowe, włącznie z karą więzienia.

Inne prawa

Australijczycy dostają rady na temat konsumpcji alkoholu, ponieważ nasze prawo jest bardziej restrykcyjne niż ich w tej kwestii.

  • Praktycznie zerowa tolerancja jazdy po alkoholu, pod groźbą kary więzienia do 2 lat.
  • Kary dla kierowców po alkoholu, którzy wzięli udział w wypadku są surowe i mogą sięgać do 8 lat więzienia.
  • Upijanie się publicznie jest nielegalne. Jeżeli upijesz się w miejscu publicznym, możesz zostać zaaresztowany i/lub wzięty na wytrzeźwiałkę i będziesz musiał za to zapłacić.
  • Nielegalne jest konsumowanie alkoholu w miejscach publicznych, w tym w parkach i miejscach publicznych przeznaczonych do piknikowania.

I tutaj ciekawostka:

  • Rzekomo nie można fotografować niektórych budynków w Polsce. Powinny być one oznaczone znakiem zakazu fotografowania. Jeżeli nie jesteś pewny czy możesz zrobić zdjęcie, zapytaj lokalnych władz.

Warszawa, starówka

Zagrożenia zdrowotne

Wg. rządu Australii w Polsce istnieją 3 główne zagrożenia zdrowotne:

  • Odkleszczowe zapalenie opon mózgowych - w zalesionych obszarach jest bardzo dużo kleszczy szczególnie od wiosny do jesieni.
  • Zanieczyszczenie powietrza - poziom zanieczyszczenia powietrza jest różny, czasami może być bardzo zły. Podróżujący z problemami zdrowotnymi, szczególnie dotyczącymi serca czy płuc mogą być szczególnie dotknięci tym problemem.
  • Grypa - Inspektorat sanitarny w Polsce zaleca szczepienia przeciwko grypie mieszkańcom, jak i turystom. Świńska grypa była zanotowana w Polsce.

Augustów

Warunki medyczne

Większość lekarzy i szpitali w Polsce wymaga płatności gotówką przed zapewnieniem usługi, w tym w wypadkach nagłych. Standardy usług medycznych są na rozsądnym poziomie. W obszarach wiejskich i przygranicznych mogą być ograniczone. Medyczna ewakuacja z kraju jest bardzo droga.

Warunki pogodowe

Polska może doświadczyć ekstremalnie niskich temperatur, lód i śnieg są wtedy poważnym zagrożeniem. Odśnieżanie dróg jest sprawne, jednak lód na drogach dalej stwarza zagrożenie. Autostrady i drogi w pozamiejskich rejonach mogą być zamknięte, również mogą wystąpić utrudnienia w podróżach pociągami. W kraju mogą występować poważne powodzie, szczególnie wiosną.

Podsumowując

Interesujących rzeczy można dowiedzieć się o swoim kraju z zagranicznych stron. Nigdy nie spotkałam się z zakazem fotografowania, nie wiedziałam także, że w szpitalach wymagana jest płatność gotówką i to nawet w nagłych przypadkach. Ciekawe, jakie wyobrażenie Polski mają mieszkańcy Oz po zapoznaniu się z tymi wskazówkami!

Link do strony urzędu australijskiego:
http://smartraveller.gov.au/Countries/europe/eastern/Pages/poland.aspx#

Mordki

Podróże to nasza pasja, którą chcemy dzielić się z innymi. Zaczynaliśmy od zwiedzania Europy, następnie odwiedziliśmy Azję, potem Australię i Nową Zelandię, a ostatnio podbijaliśmy Amerykę Środkową.

Podoba Ci się ten wpis?

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach

użyj czytnika RSS!

Polub nas na Facebooku

Zostaw komentarz