Wiza Pracuj i Zwiedzaj Australia 2016/2017 (visa subclass 462)

O wizę tę aplikowaliśmy w lipcu 2016. Niestety nie udało nam się jej dostać. Nie dlatego, że nie spełnialiśmy wymagań. Powód był inny: spóźniliśmy się. Nasze dokumenty nie zostały nawet otworzone i przejrzane, lecz odesłane.

Aplikacje można składać od 1 lipca każdego roku. Wizy dostaje każdy, kto dośle wymagane dokumenty. Są one przyznawane dla 200 pierwszych osób. Czyli decyduje kolejność, nie istnieje praktycznie żaden proces rekrutacyjny, jeżeli wyślemy poprawny komplet dokumentów.

Kluczowy jest zatem czas dostarczenia aplikacji do ambasady w Berlinie. Większość dokumentów możemy przygotować wcześniej. Problem polega na otrzymaniu zaświadczenia z Ministerstwa Pracy, rodziny i Polityki Społecznej. Trzeba je zdobyć, aby móc aplikować o wizę. Zatem kto je zdobędzie pierwszy, będzie miał kompletną aplikację o wizę, którą będzie mógł złożyć w ambasadzie w Niemczech. O zaświadczenie nie można aplikować rok, miesiące czy tygodnie wcześniej. W zeszłym roku można było to zrobić dokładnie na 1 tydzień przed datą 1 lipca. Zaświadczenie to jest gotowe do odbioru po 7 dniach. Praktycznie każdy zaaplikował o zaświadczenie pierwszego możliwego dnia.

Dlaczego nie dostaliśmy wizy?

Nie zdaliśmy sobie sprawy z tego, jaki jest wyścig po te wizy. Polega to na tym, że kto pierwszy wyżej wymienione zaświadczenie odbierze i dostarczy je z resztą wcześniej skompletowanych dokumentów do Berlina, ten dostanie wizę. W zeszłym roku, kiedy ludzie nie wiedzieli, że wszyscy dostają zaświadczenie po 7 dniach, spali pod ministerstwem kilka nocy z nadzieją, że uda się im je dostać wcześniej. Dosłownie koczowali pod Ministerstwem!

Wszyscy jednak dostaliśmy zaświadczenia tego samego dnia tj. 1 lipca 2016, w piątek. Były do odebrania od rana, kto pierwszy ten lepszy. My dojechaliśmy do Warszawy ok. godziny 10, kiedy to już 200 zaświadczeń było odebranych i dalej były tłumy czekające na swoją kolej.

Część ludzi umawiała się pomiędzy sobą, żeby wysłać list jak najszybszym kurierem, inni jechali razem do Berlina, kilka osób nawet tam leciało. Co ciekawe na stronie widniała informacja, że wnioski można tylko składać drogą pocztową. Jak się później okazało, można było je składać osobiście i ten, kto to zrobił wyszedł na tym najlepiej i dostał wizę. Podobno jeden agent z biura pośredniczącego w załatwianiu wiz złożył 50 wniosków za jednym razem.

My natomiast, dogadaliśmy się z innymi ludźmi, i w 5 osób wysłaliśmy nasze dokumenty firmą DHL do ambasady z gwarancją dostarczenia ich w poniedziałek rano do godziny 9. Czyli następnego dnia roboczego. Koszt takiej przesyłki to ok. 400 zł.

Po 2 tygodniach dostaliśmy nasze dokumenty z powrotem z informacją, że limit miejsc zostal juz wyczerpany! Nasze dokumenty zostaly dostarczone do ambasady drugiego dnia roboczego od otworzenia programu, 4 lipca rano!.

Do Australii przyjechaliśmy więc na wizie turystycznej:)

Warunki, jakie należy spełniać, aby móc aplikować o wizę ( wiza 462):

  1. Za główny cel udziału w Programie uznaje się pobyt wypoczynkowy w Australii;
  2. Ukończone 18 lat, lecz w momencie składania wniosku o wizę nieukończone jeszcze 31 lat
  3. Brak dzieci, pozostających na ich utrzymaniu
  4. Ważny paszport, wydany nie wcześniej niż dziesięć (10) lat przed złożeniem wniosku o wydanie wizy, posiadający co najmniej dwie (2) puste strony, który zachowa ważność przez okres nie krótszy niż dziewięćdziesiąt (90) dni po zakończeniu planowanego pobytu
  5. Posiadanie biletu powrotnego, biletu na dalszą podróż lub wystarczających środków, by zakupić taki bilet
  6. Posiadanie wystarczających środków na własne utrzymanie w ramach udziału w Programie, w przypadku niepodjęcia pracy w Australii (A$5000)
  7. Spełnienie wymogów zdrowotnych, określonych w przepisach prawnych Australii oraz zakup ubezpieczenia zdrowotnego, obejmującego opiekę szpitalną (karta euro26 wystarczy)
  8. Wykształcenie wyższe lub ukończenie przynajmniej 2 lat studiów licencjackich
  9. Znajomość języka angielskiego przynajmniej na poziomie komunikatywnym (IELTS wynik 4.5, TOEFL wynik 133 w teście komputerowym)
  10. Przedstawienie zaświadczenia wydanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w oparciu o wymagane dokumenty

Dokumenty wymagane do zaświadczenia z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:

  1. Oświadczenia kandydata o spełnianiu warunków udziału w Programie
  2. Wniosek o wydanie zaświadczenia
  3. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Wnioski o wydanie zaświadczenia do kolejnej edycji programu „Zwiedzaj i Pracuj Australia ” 2017/2018 będą przyjmowane od dnia 12 czerwca 2017 r.

W zeszłym roku wnioski można było składać i odbierać zarówno drogą pocztową jak i osobiście.

Lista wymaganych dokumentów do aplikacji:

  1. Wypełnić wniosek o wizę Link do wniosku
  2. Uiścić opłatę $440 Link- w naszym przypadku nie została pobrana z konta
  3. Kopia pierwszej strony paszportu
  4. Kopia certyfikatu urodzenia lub dowodu osobistego
  5. Dwa aktualne zdjęcia paszportowe (45mmx35mm)
  6. Dowód posiadania wystarczających zasobów finansowych (minimum A$5000) - wyciąg z konta
  7. Bilet powrotny z Australii, albo wystarczające środki na jego kupno (dodatkowo do tych A$5000)
  8. Kopia dyplomu uczelni wyższej
  9. Zaświadczenie z Ministerstwa
  10. Certyfikat językowy nie starszy niż 12 miesięcy (IELTS, OET, PTE Academic, TOEFL, CAE).

Poznajemy tutaj mnóstwo ludzi korzystających z tej wizy, szczególnie Francuzów i Niemców, gdyż u nich wiza jest nielimitowana. Zdecydowanie jest to świetny sposób na podróżowanie po Australii i poznanie tego kraju. Ze znalezieniem pracy nie ma podobno problemu. Głównie są to jednak prace na farmach, w barach, hotelach itd.

Powodzenia dla aplikujących w roku 2017, w końcu ktoś te 200 wiz otrzyma!:)

Mordki

Podróże to nasza pasja, którą chcemy dzielić się z innymi. Zaczynaliśmy od zwiedzania Europy, następnie odwiedziliśmy Azję, potem Australię i Nową Zelandię, a ostatnio podbijaliśmy Amerykę Środkową.

Podoba Ci się ten wpis?

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach

użyj czytnika RSS!

Polub nas na Facebooku

Zostaw komentarz