!!! Sylwester !!!

Można powiedzieć, że nieźli z nas szczęściarze. Akurat w ten wyjątkowy dzień byliśmy w Sydney. Pokaz sztucznych ogni w Sydney jest jednym z największych na świecie. Nie mogliśmy się doczekać, aby zobaczyć go na żywo!

Na ten spektakularny pokaz przychodzi co roku ponad milion ludzi z różnych części świata. Są to głównie turyści. Australijczycy natomiast świętują imprezując w klubach, domach itp. Na oglądanie pokazu sztucznych ogni są różne opcje. Można wybrać się na jedną z burżujskich biletowanych imprez z widokiem na zatokę, imprezę na łodzi pływającej po zatoce, czy iść na płatny punkt widokowy, gdzie nie ma aż takich tłumów. Najtańszą opcją jest wybranie się na jeden z darmowych punktów widokowych, które znajdują się wokół zatoki i oczywiście są bardzo zatłoczone.

Punkt widokowy na którym spędziliśmy Sylwestra - Mary Booth

My wybraliśmy się na punt widokowy naprzeciwko Opery. Jest to jeden z lepszych punktów do oglądania pokazu w centrum, ale nie najlepszy. Wiedzieliśmy, że aby dostać się na najlepszy punkt i mieć w miarę dobre miejsca, ludzie czekają pod bramą już 24 godziny wcześniej!! Na takie poświecenie jesteśmy za leniwi;p

Około godziny dziewiątej rano opuściliśmy mieszkanie. Z zapasami jedzenia i picia na cały dzień wybraliśmy się w celu znalezienia dobrego miejsca na oglądanie wieczornego show!

Tak wyglądały okolice mostu o godzinie 13 rano

Najlepsze miejsca na punkcie Mary Booth, kiedy tam zajechaliśmy o godzinie 11 rano

Punkt Mary Booth o godzinie 11 rano

Tłumy z drugiej strony mostu, okolice The Rocks ok. godziny 14

Około godziny 11.30 dotarliśmy na darmowy punkt widokowy, który wcześniej wybraliśmy. Punkt ten był otwarty od 8 rano i najlepsze miejsca były już zajęte. Znajdowało się tam już mnóstwo ludzi, jednak wbrew pozorom kontrole przebiegały szybko i nie było kolejek. Nie mieliśmy ze sobą żadnego namiotu, więc chcieliśmy znaleźć miejsce w cieniu, aby nie siedzieć cały dzień w słońcu. Po dłuższej chwili poszukiwań udało nam się znaleźć całkiem dobre miejsce z widokiem zarówno na Operę, jak i na most.

Miejsce, w którym rozbiliśmy nasz kampus :) Nie było NAJlepsze, ale myślę, że nie możemy narzekać! W końcu mieliśmy miejsca w pierwszym rzędzie podczas pokazu

Filmik, który nakręciliśmy wracając na naszą miejscówkę z punktu, do którego poszliśmy po wodę. Była godzina trzynasta i ludzi zbierało się coraz więcej. Od godziny szesnastej nie wpuszczano już nikogo na ten punkt widokowy. My mieliśmy opaski, jak na festiwalu, więc mogliśmy bez problemu z niego wychodzić i wracać.

Piknikując, spędziliśmy tam cały dzień, grzecznie czekając na wieczorne pokazy. Czas upłynął nam dużo szybciej niż się spodziewałam. Łukasz nauczył nas gry w kości, Mordka pokochał karcianą grę Makao;p Dookoła panował iście festiwalowy klimat.

Pierwsza akcja zaczęła się o godzinie szóstej pokazem lotniczym.

Pokaz lotniczy

Następnie odbyła się ceremonia, w której aborygeni, dymem unoszącym się z płonącego eukaliptusa odstraszają złe duchy.

Aborygeńskie odstraszanie złych duchów

Następnie pojawiły się pokazy świetlne na filarach mostu. Między innymi pojawiały się tam napisy w różnych językach "Witamy w Sydney".

Na filarach mostu pojawiały się różne wizualizacje

Ok. godziny 21 był pokaz sztucznych ogni dla dzieci, który był przedsmakiem głównego pokazu. Na te dwa pokazy łącznie zużyto ok. 7 ton sztucznych ogni. Kosztowały one 7 milionów dolarów. Pomiędzy godziną dwudziestą pierwszą a północą podświetlona flotylla pływała po zatoce.

Na pierwszym tle podświetlony żaglowiec w tle centrum biznesowe Sydney i Opera

O północy zaczął się długo wyczekiwany pokaz, który trwał 12 minut. Bycie w środku tych wydarzeń było niezwykłym przeżyciem. Zdecydowanie coś, co zapamiętamy na zawsze!

Łódź, która znajduje się na pierwszym planie,  chyba się zepsuła, bo później ją odholowywali. Przed pokazem tłumy z brzegu krzyczały usuńcie tę łódź

Wodospad pod mostem

Szał świateł :)

Poniżej zamieszczam filmik z całego pokazu (najdłuższy filmik, jaki nakręciłam w życiu ;p ). Długi, ale uważam, że warto wrzucić cały:) Na zatoce znajdowało się jeszcze kilka barek, z których wystrzeliwano sztuczne ognie, na naszym filmiku ich nie widać, ponieważ siedzieliśmy bardzo blisko mostu, a one znajdowały się dużo dalej.

Szczęśliwego Nowego Roku życzą Mordki!!

Mordki

Podróże to nasza pasja, którą chcemy dzielić się z innymi. Zaczynaliśmy od zwiedzania Europy, następnie odwiedziliśmy Azję, potem Australię i Nową Zelandię, a ostatnio podbijaliśmy Amerykę Środkową.

Podoba Ci się ten wpis?

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach

użyj czytnika RSS!

Polub nas na Facebooku

Zostaw komentarz