Co warto wiedzieć przed podróżą do Ameryki Środkowej?

 1. Wysoki sezon jest między połową grudnia a kwietniem, co nie zmienia faktu, że kiedy my dotarliśmy do Meksyku (na Jukatan) pod koniec stycznia, to prawie codziennie było pochmurno i padało.
 2. Do żadnego z krajów nie potrzebujemy specjalnej wizy. Pomimo że na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych podana jest informacja o wymaganym przy wjeździe do każdego z krajów bilecie wyjazdowym, jedynym krajem, w którym zostaliśmy o to zapytani była Kostaryka.
  Meksyk - Tulum
 3. W wielu, nawet turystycznych miejscach, nikt nie mówi po angielsku. Hiszpański jest językiem urzędowym we wszystkich krajach z wyjątkiem Belize, gdzie obowiązuje język angielski.
 4. W miejscach turystycznych jest bezpiecznie, w miejscach mniej uczęszczanych trzeba uważać.
 5. Najdroższymi krajami są Kostaryka i Panama.
 6. Najtańszy jest Honduras i Nikaragua.
  Nikaragua - wulkan Conception
 7. Odległości, które wydają się małe na mapie, w rzeczywistości mogą zająć kilka godzin.
 8. Tanie loty można znaleźć do Cancun, ale również do Panamy.
 9. Przed podróżą do Ameryki Środkowej warto śledzić grupy na facebooku, anglojęzyczne: backpacking Central America czy backpacking Nicaragua, a także polskojęzyczne: Meksyk i Ameryka Środkowa, Podróże po Ameryce Południowej i Środkowej itp.
  Leniwiec w Parku Manuel Antonio, Kostaryka
 10. Ceny są zdecydowanie wyższe niż w Azji, zarówno za jedzenie, nocleg, czy transport.
 11. Jeżeli spakowałeś leki na biegunkę, spakuj ich drugie tyle;p Problemy żołądkowe są notoryczne i nieuniknione. Każdy z naszej paczki miał je nawracające po kilka razy.
 12. Papieru toaletowego nie spuszcza się, ląduje on w koszu obok toalety..
 13. Pije się tylko wodę butelkowaną.
 14. Turysta, szczególnie ten niemówiący płynnie po hiszpańsku, jest łatwym celem do wyciągnięcia pieniędzy. Warto się nastawić, że co druga osoba będzie chciała nas oszukać, np. w sklepie, w którym ceny nie są podane i o wszystko trzeba pytać. Cena za wodę dla lokalnej osoby może być kilka razy tańsza niż ta, którą usłyszymy.
  Belize, wyspa Caye Caulkier
 15. Jeżeli zarezerwowałeś nocleg na booking.com to nie znaczy, że w rzeczywistości będzie na Ciebie czekało w nim wolne miejsce.
 16. W Meksyku bez problemu można poruszać się wynajętym autem, w Kostaryce również jednak wynajem jest droższy. W Belize, Gwatemali, Nikaragui, czy Hondurasie wynajem aut przez turystów nie jest popularny.
 17. Siatka połączeń turystycznych pomiędzy poszczególnymi krajami jest bardzo rozbudowana. Autobus tudzież bus często podjeżdża pod nasz hostel/hotel. Bez problemu można dostać się np. z Meksyku do Tikal w Gwatemali, czy Nikaragui itd. Na trasach operują różne firmy np ADO czy Rooney. Bilet można kupić na miejscu z jedno, dwudniowym wyprzedzeniem. Najtańsze są jednak podróże lokalnymi autobusami tzw. chickenbusami.
 18. Warto sprawdzać połączenia w internecie. Czasem w ten sposób można kupić bilety taniej niż na miejscu.
  Meksyk, flamingi w Celestun
 19. Przystanki autobusowe chickenbusów są zazwyczaj zupełnie nieoznakowane i najlepiej zapytać lokalną osobę, gdzie się znajdują. Zazwyczaj główy dworzec zlokalizowany jest w pobliżu marketu.
 20. Na Jukatanie oczekuje się napiwków i często są one doliczane do rachunku.
 21. W Hondurasie często podatek nie jest podany w menu i jest doliczany na koniec. W efekcie czego po doliczeniu podatku i napiwku cena posiłku może być wyższa o 20-30% niż podana w menu.
 22. W Ameryce Środkowej istnieje ogromne rozwarstwienie społeczne. Zobaczysz od pięknych willi po skrajną biedę, od luksusowych aut po wozy ciągnięte przez konie.
 23. Nie stosowaliśmy żadnego leczenia przeciwko malarii, ale pewne rejony mają wysokie ryzyko jej występowania, więc warto sprawdzić czy są one na trasie waszej podróży.
 24. Sytuacja polityczna w Ameryce Środkowej bywa zmienna, kiedy my odwiedziliśmy Nikaraguę, panował tam spokój i porządek. Dwa miesiące później ulice stolicy stały w płomieniach z powodu panujących tam strajków z ofiarami śmiertelnymi- warto więc sprawdzić sytuacje każdego z krajów, zanim go odwiedzimy. Link
 25. Ameryka Środkowa to teren wulkaniczny. Będąc w Gwatemali wspinaliśmy się na wulkan Acatenango, aby zobaczyć w nocy spektakularne wybuchy wulkanu Fuego. 3 miesiące później wulkan Fuego wybuchł z taką siłą, że zginęło ok. 30 osób, a 300 zostało rannych.Link
 26. Do Nikaragui oficjalnie nie można wwieźć drona, my jednak to zrobiliśmy i nie mieliśmy problemów. Pewnie sprawdzane jest to podczas podróży lotniczej.
 27. Warto sprawdzić jakie szczepienia są zalecane, np. do Panamy musieliśmy zaszczepić się przeciwko żółtej febrze co wraz z wizytą u lekarza kosztowało nas 500zł od osoby. Pozostałe szczepienia zrobiliśmy przed podróżą do Azji.

Mordki

Podróże to nasza pasja, którą chcemy dzielić się z innymi. Zaczynaliśmy od zwiedzania Europy, następnie odwiedziliśmy Azję, potem Australię i Nową Zelandię, a ostatnio podbijaliśmy Amerykę Środkową.

Podoba Ci się ten wpis?

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach

użyj czytnika RSS!

Polub nas na Facebooku

Zostaw komentarz