Leżące w pobliżu miasteczka Siem Reap w Kambodży słynne Angkor Wat to wielki kompleks świątyń o powierzchni 400km². Dla porównania, Warszawa ma 517km². Największą i najlepiej zachowaną świątynią jest rzeczywiście Angkor Wat, jednak oprócz niej jest jeszcze wiele innych świątyń wartych odwiedzenia. Każda z nich jest inna, wyjątkowa. Cały kompleks został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Między IX, a XV wiekiem na jego terenie budowane były stolice i świątynie wspaniałego Imperium Khmerskiego. W XV wieku miasto zostało opuszczone przez mieszkańców i na kilkaset lat zapomniane pośrodku dżungli, aby w XIX wieku zostać ponownie odkryte i docenione.
Najważniejsze świątynie Angkor Wat
Świątynia Angkor Wat jest to perełka khmerskiej architektury, symbol Kambodży, który umieszczony również został na fladze narodowej. Pięć wież wybudowanych na trzech poziomach symbolizuje Górę Meru. Góra ta w mitologii hinduistycznej i buddyjskiej jest święta i jest uważana za centrum wszechświata, dlatego wiele świątyń budowanych było na jej wzór. Cała świątynia otoczona jest fosą, która ma symbolizować ocean. Świątynia została wybudowana podczas panowania króla Suryavarman'a II ku czci boga Wisznu jest więc świątynią hinduistyczną. Jej ściany pokryte są płaskorzeźbami, na których przedstawione są religijne legendy.
Angkor Thom, czyli stolica wielkiego imperium khmerskiego, którą zamieszkiwało ok. 150 tysięcy ludzi. Angkor Thom w języku khmerskim oznacza wielkie miasto. Zostało one ustanowione stolicą za panowania króla Jayavarman'a VII i było centrum jego masywnych planów budowlanych. Świątynie znajdujące się na terenie Angkor Thom są buddyjskie i reprezentują styl bajonu, który charakteryzuje się dekoracjami w postaci kamiennych twarzy. Miasto zostało opuszczone w XVI w. , gdyż ambitne plany budowlane króla wycieńczyły imperium.
Monumenty Angkor Thom
Bajon to główna świątynia w Angkor Thom. Jest ona wyjątkowa, ponieważ składa się z 54 wież, a każda z nich ma 4 uśmiechnięte twarze na każdej ze ścian (patrzące w cztery strony świata). Uważa się, że to twarze króla Jayavarman'a VII, który był utożsamiany z buddą.
Baphuon znajduje się w pobliżu świątyni Bajon. Została wybudowana w połowie XI wieku na wzór Góry Meru (świątynia hinduistyczna) zadedykowana dla boga Shiva za czasów króla Udayaditywarman'a II. W XV w. została przerobiona na świątynię buddyjską i umieszczono tam wielki posąg leżącego buddy.
Taras króla Leper'a (trędowatego króla) Najwyższa część tarasów otaczających królewski plac w Angkor Thom. Wybudowany w końcówce XII wieku podczas panowania króla Jayavarman'a VII. Został nazwany na część statuetki, która na nim stoi. Kiedy został usunięty mech, odbarwienia dały statuetce wygląd osoby trędowatej.
Taras Słoni to taras, z którego król Jayavarman VII obserwował wracające ze zwycięskich wojen wojska.
Inne (popularne) świątynie
Ta Phrom Świątynia stała się słynna po kręceniu w niej filmu Lara Croft, z tego też powodu jest ona bardzo popularna wśród turystów. Jest ona iście magiczna ze względu na fakt, że mury przeplatają się w niej z wielkimi konarami drzew. Była ona buddyjskim klasztorem typowym dla stylu bajońskiego.
Preah Khan (Królewski Miecz) - świątynia zbudowana w podobnym stylu oraz czasie co Ta Phrom (XII wiek za panowania króla Jayavarmana VII). Król wybudował ją na cześć swojego ojca, który wygrał ważną walkę w tym miejscu. Podejrzewa się, że Preah Khan było kiedyś miastem. Cztery drogi przechodzą nad fosą i są wysłane posągami.
Neak Pean świątynia również wybudowana za panowania króla Jayavarmana VII na małej sztucznej wysepce. Miejsce to było celem pielgrzymek, do którego ludzie przychodzili, aby obmyć z siebie grzechy.
Ta Som wybudowana za czasów króla Jayavarmana VII świątynia dedykowana dla jego ojca lub nauczyciela w stylu bajońskim.
Eastern Mebon
Eastern Mebon świątynia wybudowana za czasów króla Rajendravarmana'a II i ukończona w 953 r. n.e. dedykowana dla boga Shiva i rodziców króla. Zlokalizowana w środku ogromnego zbiornika wodnego zwanego East Barray, który jest wyschnięty od wieków. W dawnych czasach świątynia była dostępna tylko przez podróż łodzią. Na szczycie znajduje się pięć wieży: centralna zadedykowana dla boga Shiva, północno-wschodnia dla Vishnu, południowo-wschodnia dla Brahmy, i zachodnie wieże dla rodziców króla. Jako świątynia hinduistyczna zbudowana jest na wzór Góry Meru.
Informacje praktyczne
Ceny biletów (na rok 2020)
- Jednodniowy 37 USD
- Trzydniowy 62 USD
- Siedmiodniowy 72 USD
- Dzieci poniżej 12 lat wchodzą za darmo
- Dostępna jest płatność kartą.
- Trzydniowy bilet jest ważny 10 dni od daty wydania, 7-dniowy przez miesiąc.
- Na biletach jest zamieszczone zdjęcie kupującego. Robione przy kupowaniu biletu.
- Bilety kupuje się centrum, które znajduje się w innym miejscu niż świątynie. Otwarte jest one codziennie od 5 rano do 17.30. Bilety kupione po 17 są ważne na drugi dzień. Link do mapki
Godziny otwarcia świątyń
Większość świątyń jest otwarta od 7:30 do 17:30. Z tym że:
- Angkor Wat i Srah Srang są otwarte od 5:00 do 17:30, aby umożliwić oglądanie wschodów słońca.
- Phnom Bakheng i Pre Rup są otwarte od 5:00 do 17:30, aby oglądać z nich i wschody i zachody słońca.
Jak zwiedzać Angkor Wat?
- Rower - jest to najtańsza forma zwiedzania, około 2 USD na dzień. My nie podjęliśmy się tego wyzwania. biorąc pod uwagę upał, samo chodzenie po świątyniach było już dla nas wystarczającym wyzwaniem.
- Skuter - podobno jeżdżenie skuterem bez międzynarodowego prawa jazdy na motocykl jest w Siem Reap zakazane i policja poluje na turystów, żeby im wlepić mandaty. Nie wiem, czy to prawda, bo skutera zdecydowaliśmy się z tego powodu nie wynajmować.
- E-bike - rower elektryczny, który wygląda prawie jak skuter. Wynajęcie go na dzień kosztuje 10 USD i podobno można nim przejechać 50 km. Niestety jest jednoosobowy.
- Tuk Tuk - moim zdaniem najwygodniejsza opcja. Ceny tuk tuka za dzień to 15-20 USD (za wschód i zachód słońca trzeba dopłacić). Kierowca obwozi nas albo tzw. małą, albo dużą pętlą. Nie musimy się o nic martwić, bo kierowca wie wszystko, co trzeba. Nasz kierowca bardzo dobrze mówił po angielsku i bardzo go polecam, w dodatku zaprosił nas ostatniego dnia na domówkę. (Nak, nr telefonu: 010519599).
Aplikacja do rezerwacji przejazdów w Kambodży to PassApp
Duża i mała pętla - co to takiego?
Dla ułatwienia zwiedzającym przemieszczania się po kompleksie świątyń ustanowiono tzw. małą i dużą pętlę, na których znajdują się najważniejsze świątynie. Oczywiście w kompleksie są też inne, oddalone nawet o kilkadziesiąt kilometrów świątynie i dojazd do nich jest droższy. Polecam ściągnąć aplikację Angkor Wat (Smart Guide), w której mamy mapę tras oraz oznaczone punkty z opisem. Za dodatkową opłatą można wykupić przewodnik audio. Wszystko w języku angielskim.
Ubiór
Ze względu na fakt, że kompleks składa się głównie ze świątyń, obowiązują zasady odpowiedniego ubioru. Ramiona oraz kolana powinny być zakryte. Jest to bardzo skrupulatnie sprawdzane i możemy nie zostać wpuszczeni do świątyni, jeżeli nie będziemy tego przestrzegać.
Jak uniknąć tłumów?
Oczekiwaliśmy strasznych tłumów. Może dzięki temu byliśmy pozytywnie zaskoczeni. Zdecydowaliśmy się zwiedzać Angkor w nietypowych godzinach, czyli w środku dnia. Oczywiście w środku dnia panuje największy upał, nie są więc to godziny polecane na zwiedzanie. Jednak dzięki temu w tym czasie w świątyniach jest trochę luźniej. Dodatkowo darowaliśmy sobie słynne i oblegane wschody i zachody słońca, czego w ogóle nie żałujemy. Trzeba jednak być świadomym, że turyści w świątyniach są zawsze i tego nie da się uniknąć.
Angkor Wat w jeden dzień?
Przy planowaniu podróży każdy zastanawia się jak dużo czasu potrzeba na zwiedzenie Angkor Wat. Odpowiedź zależna jest od tego, jak bardzo jesteśmy zainteresowani historią, świątyniami itp. Postawienie naszych stóp w najsłynniejszych świątyniach, czyli Angkor Wat, Bajon i Ta Phrom jest wykonalne w jeden dzień. Odwiedzenie wszystkich świątyń opisanych w poście zajęło nam dwa dni. I myślę, że nie warto ich upychać na jeden dzień, bo będziemy tym zwiedzaniem znudzeni i zmęczeni. W naszym przypadku dwa dni były zupełnie wystarczające, nie jesteśmy historykami, chcieliśmy zobaczyć to miejsce spróbować zrozumieć i poczuć. Myślę, że nam się to udało. Angkor Wat zwiedzaliśmy bez przewodnika, ale wcześniej odwiedziliśmy Muzeum Narodowe Angkor Wat w Siem Raep, które świetnie wyjaśnia historię i znaczenie Królestwa Khmerskiego i w związku z tym kompleksu Angkor Wat.
Czy warto odwiedzić Angkor Wat?
Będąc w Kambodży zdecydowanie warto. Jeżeli nie jesteśmy fanami historii to chociaż na jeden dzień, w końcu to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc na świecie, duma i symbol Kambodży. Należy spodziewać się tłumów jak w każdym takim miejscu, wystarczy się tylko na to psychicznie przygotować. Natomiast magia tego miejsca robi swoje i na długo je zapamiętamy.