Przewodnik po Koh Mak

Koh Mak to wyspa mająca 16 kilometrów kwadratowych leży w Zatoce Tajlandzkiej w sąsiedztwie wysp Koh Chang i Koh Kut. Jest największą prywatną wyspą na terenie Tajlandii, a jej losy leżą w rękach kilku rodzin. W dużej mierze jest nadal pokryta przez plantacje. Poza turystyką, produkcja kauczuku i oleju kokosowego stanowi główny dochód mieszkańców.

Lokalizacja Koh Mak na mapie


Na wyspie znajdują się dwie główne wioski. Baan Ao Nid na południowym wschodzie, zamieszkała przez około 50 rodzin wraz ze szkołą oraz świątynią. Druga wioska Ban Laem Son położona jest na północno-zachodnim krańcu, z dala od turystycznej części wyspy.

Podróż skuterem z jednego końca na drugi zajmuje około 15 minut

Dojazd na Koh Mak z Bangkoku

Opcja szybka

  • Lot z Bangkoku do miejscowości Trat (koszt około 2500/3500 baht), następnie taksówka z przystanku do portu (ok. 600 baht) i łodka na wyspę.
  • Prywatna taksówka z Bankoku do portu Laem Ngob, nastepnie łódka na wyspę (ok. 3500 baht)
  • Łączony bilet na minibus i łódkę (ok. 900 baht) www.boonsiriferry.com

Opcja tania

Autobusem do portu Laem Ngob i wzięcie łódki na wyspę. Łódka w jedną stronę to ok. 450 baht a autobus 200 baht za osobę.

  • Minibusy odjeżdżające z placu Victory Monument w Bangkoku. Zajmuje to około 4h
  • Autobus z Morchit (Chatuchak), czyli północnego terminala, albo z Ekkamai czyli        wschodniego terminala. Podróż trwa około 6h. Autobusy odjeżdżają z Ekkamai o 7:45 i 9:00 i zatrzymują się na lotnisku Suvarnabhumi po drodze. Lepiej się stawić wcześniej, bo nasz autobus odjechał 10 minut przed czasem!
Plaże Koh Mak z lotu ptaka 

Łodzie na wyspę

Na Koh Mak odpływa z portu Laem Ngob kilka łodzi, które płyną w różne miejsca na wyspie, więc warto zorientować się, na który punkt wyspy płynie nasza łódź, żeby nie wylądować na jej drugim końcu niż nasz nocleg.

Porty na wyspie Koh Mak:

  1. Seatels pier (Ao Nid Pier)
  2. Panan Pier (Koh Mk Resort)
  3. Lilawadee (Makatanee)

Rozkłady często ulegają zmianie, warto zaglądać tutaj: Rozkład łodzi na rok 2018/2019

Gdzie spać na Koh Mak?

Całe wybrzeże usłane jest resortami w różnym przedziale cenowym. Bardzo tanią opcją z bardzo prymitywnymi chatkami na plaży i bardzo smacznym jedzeniem w restauracji jest resort Island Hut. Jednak nie jest to miejsce dla osób szukających luksusu. Przy najpiękniejszej plaży znajduje się Koh Mak Resort, Seavana Resort, czy Happy Days Resort. Miejsca te jednak nie należą do najtańszych. Na wyspie można też znaleźć jeszcze bardziej ekskluzywne, bardzo drogie resorty. My spaliśmy w dżungli, gdzie mieliśmy nocleg za darmo w zamian za wolontariat. Więcej o tym tutaj

Nasz nocleg
Nasz nocleg - stara przetwórnia kokosów przerobiona na klinikę dla zwierząt

Najpiękniejsze plaże

Jak to na wyspę przystało, Koh Mak jest otoczona plażami. Kilka z nich przypadło nam szczególnie do gustu. Na plażach trzeba uważać na meszki i meduzy.

Ao Soun Yai Beach

Na północnym zachodzie wyspy, przy Koh Mak Resort.

Turtle Beach

Aby się na nią dostać trzeba przejść spacerkiem przez dżunglę ok. 20 minut.

Turtle beach

Zachodnie wybrzeże

Całe zachodnie wybrzeże od Big Easy po Ao Kao Resort ma bardzo ładną plażę. Najbardziej turystyczna część wyspy, ale nawet w szczycie sezonu można się cieszyć niemal pustą plażą.

Cinnamon Resort

Odosobniony zakątek na wschodnim wybrzeżu. Punkt wypadowy na pobliską wyspę jeleni - Koh Kradat.

Cinnamon Resort

Ao Pong

Polski akcent w Tajlandii (http://aopong.pl/) Prowadzony przez Michała malowniczo położony ośrodek na południu wyspy. Najlepsze miejsce do nurkowania na wyspie, ze względu na rafę blisko plaży. Można tu spotkać niebezpieczną rybę motyl (ang. lion fish) i inne egzotyczne zwierzęta morskie.

Lion Fish 

Nocleg za darmo?

Najtańsze noclegi najlepiej znajdować na miejscu. Jednak w sezonie większość najlepszych miejsc jest zarezerwowana. Rezerwując przez internet często używamy booking.com, który ostatnio zrobił promocję i można użyć naszego linku polecającego https://www.booking.com/s/34_6/pawe0446 Booking za rezerwację zapłaci wam 75zł, czyli jedna noc na Koh Mak na koszt amerykańskiej firmy ;)

Transport na Koh Mak

Dostępne są taksówki oraz wynajem rowerów. Zdecydowanie najłatwiejszą opcją jest jednak wynajęcie skutera. Koszt to 250/300 bahtów za dobę. Niektóre punkty wypożyczają również kaski, jednak większość osób jeździ bez nich. Ruch na wyspie jest mały, więc nie ma większych problemów z odnalezieniem się na drogach. Wato, jednak być ostrożnym, gdyż poobijani turyści po wywrotkach na skuterze to nierzadki widok.

Gdzie kończy się droga gdzieś na północy wyspy.

Internet

Wifi dostępne w wielu miejscach, dobrej jakości. Najlepiej jeszcze w Bangkoku kupić kartę (AIS) z dobrym pakietem internetu. Na wyspie zasięg sieci komórkowej jest bardzo dobry.

Drink urodzinowy :)

Gdzie jeść na Koh Mak?

Ceny w miejscach turystycznych potrafią być dużo wyższe niż te w miejscach dla lokalesów. Posiłek można znaleźć w cenie od 40-60 baht do 200-300 baht, koktajle owocowe od 40 baht do 100 baht. Naszymi ulubionymi restauracjami na wyspie ze względu na stosunek jakości do ceny były Island Hut i Q-bar. Dobre jedzenie można zjeść w Happy Days Resort, ale jest dużo droższe. Jedną z bardziej wyrafinowanych restauracji jest Chic&chill. Popularnym miejscem jest również jedyna na wyspie pizzeria - tzw. Pizza Shop. Główna ulica turystyczna jest pełna knajpek, jednak naszym zdaniem było tam bardzo drogo, a jedzenie nie było tak smaczne, jak w wyżej wymienionych miejscach.

Co robić na Koh Mak?

Na wyspie można uprawiać jogę, jeździć rowerem, nurkować, uczyć się tajskiej sztuki gotowania czy sztuk walki. Ostatnio otworzył się również lokal Coco bar, w którym można poimprezować. Raz w miesiącu jest tam impreza, z której 50% utargu jest przekazywanych dla fundacji Koh Mak Animal Clinic. Przy Ao Pong jest najlepsze miejsce do nurkowania z maską i rurką z plaży. Na wyspie są dwie szkoły nurkowania. W pobliżu są też małe wyspy Koh Kradat oraz Koh Kham, które warto odwiedzić. Na Koh Mak znajduje się buddyjska świątynia warta odwiedzenia. W soboty rano można udać się na akcje zbierania śmieci Trash Hero, po której jest darmowy lunch w pizza shopie w dodatku jest on bardzo smaczny.

Buddyjska świątynia, przy której znajduje się też krematorium

Snorkeling / nurkowanie w Parku Narodowym Koh Rang

Będąc na wyspie warto wybrać się na snorkeling do Parku Narodowego Koh Rang. Dopłynięcie tam na własną rękę jest raczej niemożliwe, gdyż znajduje się on dosyć daleko. Warto jednak skorzystać z jednodniowych wycieczek organizowanych przez jedno z dwóch ośrodków nurkowych na wyspie. W cenę wliczone są sprzęt, napoje, owoce i lunch.

Kajakami na Koh Kham w poszukiwaniu rajskiej plaży

Wyspa Koh Kham jest oddalona o kilometr od plaży Ao Soun Yai Beach na Ko Mak. Można dostać się tam łódką z Ko Mak Resort albo kajakiem, które można wypożyczyć w wielu miejscach. My wybraliśmy opcję z kajakiem. Jest to prywatna wyspa, na której planowano zbudować bardzo ekskluzywny resort. Plotki głoszą, że piasek przywieziono na nią z Hawajów.


Rzeczywiście piasek na głównej plaż jest bardzo drobny i biały. Nie znajdziemy takiego piasku na pobliskiej Koh Mak. Plotki również głoszą, że właściciel wyspy zbankrutował, dlatego ośrodek jest niedokończony. Podobno wyspa jest na sprzedaż za 25 milionów euro. Aktualnie, aby na nią wejść, należy zapłacić 100 bahtów. Poza małym sklepikiem na plaży nie ma tu zbyt wiele. Można zatrzymać na noc w namiocie. W opuszczonych domkach są nawet okna i przewody elektryczne. Ośrodek wykończony był w ok. 70%. Podążając ścieżką wgłąb dżungli można dojść na punkt widokowy. Wokół wyspy również można popływać z maską i rurką.

Koh Kradat - wyspa jeleni

Jest to prywatna wyspa na północnym wschodzie Ko Mak. Słynie ona z zamieszkujących ją jeleni, pokryta jest palmami, a zamieszkuje ją podobno tylko ok. 20 osób. Podobno w XIX wieku król Rama V zadecydował o przywiezieniu jeleni na wyspę. Jedyne zabudowania znajdują się na jej południu przy porcie. Podczas odwiedzania wyspy obowiązuje opłata, w którą wliczona jest wycieczka traktorem, albo skuterem wokół wyspy. W tym zatrzymanie się na jednej z najładniejszych plaż. Co ciekawe podczas naszej wycieczki zostawiono nas na plaży i do portu musieliśmy wracać wzdłuż brzegu pieszo. Co okazało się bardzo fajną przygodą. Czuliśmy się jak rozbitkowie na bezludnej wyspie.


W teorii na wyspę można by się było dostać kajakiem, gdyż leży niedaleko, jednak nie ma gdzie go wypożyczyć. W związku z tym użyliśmy łódki, która kursuje o określonych godzinach z Cinnamon Resort. Łódkę można również wynająć w Laem Son, czy Little Moon Villa.

Plaże na Koh Kradat

Trash Hero

Akcja sprzątania wyspy organizowana jest w każdą sobotę o 9 rano. Nie trzeba się zapisywać, uprzedzać o swojej wizycie, wystarczy się stawić rano w Pizza Shopie skąd odjeżdżają busy na plażę, na której danego dnia będą zbierane śmieci. Zapewnione są dowóz, worki, rękawiczki. Koszulki można kupić za donacją ok. 100 bahtów. Akcja trwa zazwyczaj 2-3 godziny. Po sprzątaniu zapewniony jest darmowy lunch. Do tej pory akcja miała miejsce 67 razy na wyspie i zebrano ponad 20 ton śmieci Link do strony Trash Hero

Podsumowując

Koh Mak to jeszcze mało znana wyspa. Większość osób jeździ na wyspę Koh Chang. Pomimo że na Koh Mak znajduje się sporo turystów, to wszyscy gdzieś się rozjeżdżają i nie raz możemy mieć piękną plażę tylko dla siebie. Po spędzeniu tutaj dłuższego czasu można poczuć wspaniały klimat, co jest przyczyną, że wiele osób wraca na nią latami. Koh Mak trzeba poczuć!

Przykładowe ceny na Koh Mak 2019

Cena w BHT
Łódź na wyspę 250
Autubus z Bangkoku do Leam Ngob 240
Wycieczka snorkellingowa 1000
Wynajem skutera 300
Kajak 4 godziny 150
Wejście na wyspe Koh Kham 100
Łódź na Koh Kradat (1os) 200
Wstęp na Koh Kradat 150
Pranie 1kg 60
Ceny obiadu w restauracjach 40-200
Kawa 30
Piwo Chang 60

Mordki

Podróże to nasza pasja, którą chcemy dzielić się z innymi. Zaczynaliśmy od zwiedzania Europy, następnie odwiedziliśmy Azję, potem Australię i Nową Zelandię, a ostatnio podbijaliśmy Amerykę Środkową.

Podoba Ci się ten wpis?

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach

użyj czytnika RSS!

Polub nas na Facebooku

Zostaw komentarz