Gdzie i kiedy jechać, czyli pogoda w Australii

Australia jest ogromnym krajem mającym 3 mln km2, 6 największym krajem świata z bardzo zróżnicowaną pogodą. Duża część kontynentu, położona w jego środku to pustynie. Temperatura może spaść poniżej zera w rejonie Gór Śnieżnych, jak i osiągnąć 50 °C w centralnej części kontynentu. Poniżej zamieszczam przegląd różnych stref klimatycznych w Australii. Przygotowany, aby lepiej zaplanować podróż. Jaki jest najlepszy czas na odwiedzenie tego kontynentu? Zależy to od miejsca, które zamierzamy odwiedzić.
Stany Australii

Stan Nowej Poludniowej Walii, Victoria, Tasmania

Wiosna: październik, listopad. Lato: grudzień, styczeń, luty. Jesień: marzec, kwiecień, maj. Zima: czerwiec, lipiec,sierpień.

Jest to część Australii o największej gęstości zaludnienia, to tu znajdują się największe miasta-Melbourne, Sydney i stolica- Canberra. Panuje tutaj klimat umiarkowany. Zimy są łagodne, lata ciepłe przyjemne, ale nieupalne. Zdecydowanie polecałabym odwiedzić te rejony w lecie, gdyż w zimę jest chłodno, wilgotno i wietrznie.
Roczny rozkład temperatur w Sydney. Czerwona linia-średnia maksymalna temperatura, niebieska linia- średnia minimalna temperatura, niebieskie słupki-opady deszczu.
Roczny rozkład temperatur w Melbourne. Czerwona linia-średnia maksymalna temperatura, niebieska linia- średnia minimalna temperatura, niebieskie słupki-opady deszczu.
Jak widać na zamieszczonych wykresach najniższe temperatury panują w nasze wakacje, czyli czerwiec, lipiec, sierpień. Najwyższe natomiast w naszą zimę, czyli grudzień, styczeń, luty.

Queensland

Queensland ma bardzo słoneczną i ciepłą pogodą praktycznie cały rok. W zimę (czerwiec-sierpień) temperatury są trochę niższe. Nawet zimą temperatura nie spada poniżej 5°C. Panuje tutaj klimat podzwrotnikowy.
Roczny rozkład temperatur w Brisbane. Czerwona linia-średnia maksymalna temperatura, niebieska linia- średnia minimalna temperatura, niebieskie słupki-opady deszczu.

Tropikalna Północ Queensland

Tropikalna pogoda z porą deszczową od października do lutego. Na odwiedzenie Wielkiej Rafy Koralowej idealny czas jest pomiędzy lipcem a sierpniem. Temperatury są stabilne cały rok, z porą deszczową w naszą zimę i suchą w nasze lato.
Roczny rozkład temperatur w Townsville. Czerwona linia-średnia maksymalna temperatura, niebieska linia- średnia minimalna temperatura, niebieskie słupki-opady deszczu.

Zachodnia Australia, południe

Panuje tu klimat podzwrotnikowy. Upały występują w lecie pomiędzy grudniem a lutym. Zima potrafi być chłodna i bardzo deszczowa.
Roczny rozkład temperatur w Perth. Czerwona linia-średnia maksymalna temperatura, niebieska linia- średnia minimalna temperatura, niebieskie słupki-opady deszczu.

Zachodnia Australia, północ

Tropikalna pogoda z porą deszczową pomiędzy listopadem a kwietniem i sucha pomiędzy majem a październikiem. Zdecydowanie odwiedziny Broome i region Kimberley zaleca się w porze suchej, bo jak się sami przekonaliśmy, w porze deszczowej bardzo wiele dróg jest nieprzejezdnych, a parków narodowych zamkniętych. Nie mówiąc już o zakazie kąpieli ze względu na aktywność krokodyli i meduz.
Roczny rozkład temperatur w Perth. Czerwona linia-średnia maksymalna temperatura, niebieska linia- średnia minimalna temperatura, niebieskie słupki-opady deszczu.

Australia Centralna

Pogoda pustynna. Lata są ekstremalnie ciepłe z temperaturami sięgającymi 40 stopni. Zimy są zimne. Opady deszczu są znikome.
Roczny rozkład temperatur w Urulu. Czerwona linia-średnia maksymalna temperatura, niebieska linia- średnia minimalna temperatura, niebieskie słupki-opady deszczu.

Terytorium Północne

Tropikalna pogoda z porą deszczową od października do końca maja. Podobnie jak z północą Australia Zachodniej lepiej te rejony odwiedzić w porze suchej. Pora deszczowa nie oznacza, że pada cały czas. Jednak potrafią przejść bardzo ulewne deszcze, które powodują powodzie i zalewają pewne drogi, czyniąc je totalnie nie przejezdnymi. Wiele miejsc potrafi być niedostępnych. Na północy występują cyklony. W porze suchej zmorą są susze i pożary buszu.

Roczny rozkład temperatur w Darwin. Czerwona linia-średnia maksymalna temperatura, niebieska linia- średnia minimalna temperatura, niebieskie słupki-opady deszczu.

Podsumowując

Australia jest dobrym wyborem w każdą porę roku. Na wschodnie, południowe i południowo-zachodnie wybrzeże najlepiej wybrać się naszą zimą. Natomiast na północ kontynentu naszym latem, kiedy panuje tam pora sucha. Lepiej nie odwiedzać części centralnej w grudniu, styczniu czy lutym, gdyż wtedy upały potrafią być ekstremalne. Osobiście nie jechałabym na wschodnie wybrzeże w miesiącach zimowych, gdyż nie ma ono wtedy takiego uroku jak w wakacje.
Strefy klimatyczne, ciemny zielony - klimat tropikalny, jazny zielony - klimat subtropikalny, czerwony - pustynia, beżowy- sawanna, niebieski - klimat umiarkowany.Mordki

Podróże to nasza pasja, którą chcemy dzielić się z innymi. Zaczynaliśmy od zwiedzania Europy, następnie odwiedziliśmy Azję, potem Australię i Nową Zelandię, a ostatnio podbijaliśmy Amerykę Środkową.

Podoba Ci się ten wpis?

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach

użyj czytnika RSS!

Polub nas na Facebooku

Zostaw komentarz