Dlaczego warto kupić samochód?
Odpowiedź jest prosta! Zdobywamy w ten sposób ogromną wolność. Możemy jechać gdziekolwiek dusza zapragnie, dodatkowo oszczędzając mnóstwo pieniędzy na horrendalnie drogich noclegach. Co więcej, ceny benzyny są niższe niż w Polsce. Litr benzyny bezołowiowej kosztuje ok. $1,20/litr w zależności od regionu. Pewnie pojawi się tutaj pytanie, dlaczego by po prostu nie skorzystać z wynajmu? Przyczyną są ceny. Wynajem samochodu, czy campera jest kosmicznie drogi, przez co bezpowrotnie tracimy dużo funduszy przeznaczonych na wyprawę. Co ciekawe wielu podróżującym udaje się sprzedać auto na koniec podróży za cenę wyższą niż cena, jaką za nie zapłacili. Odkrywanie Australii staje się w ten sposób dużo tańsze niż można przypuszczać!
Jaki samochód kupić?
Najtańsze są auta typu kombi. Można je dostać w dobrej kondycji od 2000 dolarów australijskich. Sporo podróżujących decyduje się na kupno samochodu z napędem na cztery koła, który zazwyczaj kosztuje od ok. $4000-5000 w górę. Kolejnym popularnym wyborem, droższym, jest zakup busa, przerobionego na camper. Ceny zaczynają się od $4000. Niektóre busy są z lat osiemdziesiątych! Warto kupić markę japońską, a unikać marek europejskich, do których części są dużo droższe i trudniej je dostać.
Gdzie szukać auta?
Najpopularniejszą stroną jest gumtree. Sporo samochodów backpackerskich widzieliśmy również na grupie na facebooku - Sydney Backpackers. Poza tym w Sydney istnieje tzw. Travelers Market, który znajduje się na Kings Cross, gdzie można kupić samochód od podróżujących, którzy już zakończyli swoją wyprawę. Znajduje się on na podziemnym parkingu. Gdy my tam pojechaliśmy, był tam tylko jeden samochód na sprzedaż!
Na co warto zwracać uwagę?
Najlepiej jest zobaczyć kilka samochodów. My zaczęliśmy "czuć" w jakim stanie powinno być auto w danej cenie dopiero po zobaczeniu pięciu może ośmiu. A ceny bywają tutaj kosmicznie różne. Czasami widzieliśmy egzmplarz w tragicznym stanie za 3000 dolarów i kolejny w świetnej kondycji za tą samą cenę. Zaleca się, aby przed kupnem zrobić przegląd z mechanikiem, który kosztuje podobno ok. $100-200. My, jednak tego nie zrobiliśmy, ponieważ jest to dosyć kłopotliwe. Trzeba umówić mechanika, a sprzedający w wyznaczonym czasie musi podjechać do zakładu. Wymaga to sporo fatygi i czasu. Na pewno jest to jednak najbezpieczniejsza droga, aby kupić sprawny pojazd. Z naszych doświadczeń wynika, że lepiej kupić auto od lokalnej osoby niż od podróżujących. Samochód, który przeszedł już przez kilka pokoleń backpackersów z pewnością sporo przeżył i jest wyeksploatowany;p Jednak plusem kupienia tego auta jest zazwyczaj wyposażenie w niezbędne do podróży rzeczy, które może sporo kosztować. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na spalanie, bo w Australii odległości są ogromne.
Co warto sprawdzić przed podpisaniem umowy?
Zalecane jest sprawdzenie historii pojazdu w internecie albo telefonicznie. Potrzebny do tego jest numer silnika i numer rejestracji. Raport podstawowy można otrzymać za darmo, rozszerzony za $25 (Link). Dodatkowo warto sprawdzić, czy samochód nie był zgłoszony jako kradziony, tudzież czy nie jest poświadczeniem jakiś zaciągniętych długów (Link).
Nasze doświadczenia i informacje na stronie dotyczą stanu Nowej Południowej Walii
Jak zarejestrować samochód w Australii?
Zasady rejestracji różnią się w zależności od regionu. Najtaniej i najłatwiej jest w Australii Zachodniej. Przerejestrowywanie pojazdy z jednego stanu do drugiego jest czasochłonne oraz wymaga dodatkowych nakładów finansowych, dlatego nie jest polecane. Zazwyczaj zaleca się kupienie samochodu z rejestracją w stanie, w którym planuje się go sprzedać.
Podobno przerejestrowanie samochodu na swoje nazwisko, po jego zakupie, który jest zarejestrowany w Zachodniej Australii jest możliwe bez stawienia się w urzędzie. Można wysłać dokumenty pocztą i podać adres hostelu jako swój adres nawet w nim nie będąc. Nie wiemy tego jednak ze swojego doświadczenia, a z informacji od osób, które chciały nam sprzedać auto z Zachodniej Australii znajdujące się w Nowej Południowej Walii.
W stanie Nowa Południowa Walia, jeżeli podaje się czyjś adres, to osoba tam mieszkająca musi podpisać w formularzu pole mówiące o tym, że wyraża zgodę na podanie jej adresu do rejestracji.
Co to jest Rego?
Rego, jest rejestracją samochodu. W różnych stanach są różne warunki jej dokonania i różne warunki jej przedłużenia. Najtańsze opłaty za przedłużenie rejestracji są w Zachodniej Australii, najdroższe w Nowej Południowej Walii. W stanie tym, w którym leży Sydney i większość backpackerskich aut jest zarejestrowana, wymagania są dosyć rygorystyczne. Jeżeli przedłuża się rejestrację, potrzebny jest do tego tzw. różowy i zielony arkusz.
- Różowy arkusz jest to sprawdzenie stanu technicznego pojazdu przez autoryzowanego mechanika.
- Zielony arkusz jest to obowiązkowe ubezpieczenie tzw. Third Party Insurance. Ubezpieczenie to pokrywa leczenie szpitalne osób trzecich zaangażowanych w spowodowany przez nas wypadek, ale nie pokrywa kosztów związanych ze zniszczeniem swojego czy czyjegoś samochodu. Do tego celu należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie tzw. Third Party Damage Insurance. Dodatkowo istnieje coś takiego jak
- Niebieski arkusz, jest to bardzo szczegółowe sprawdzenie silnika przez autoryzowany zakład. Jego wyrobienie wymagane jest, kiedy rejestracja została przerwana i zaczyna się proces rejestracji ponownie.
Rejestracje można przedłużać na 3, 6 miesięcy albo na rok. Aby ominąć wszystkie koszty, a także zaoszczędzić czas i uniknąć fatygi najlepiej jest kupić auto z jak najdłuższym rego.
Jak wyglądają formalności?
Po dokonaniu transakcji kupna należy samochód przerejestrować na nasze nazwisko. Jako osoba pochodząca z innego kraju musimy stawić się w urzędzie osobiście. Australijczycy mogą zrobić to online. Na złożenie dokumentów ma się 2 tygodnie, jeżeli nie zrobi się tego w tym czasie, doliczona zostanie kara $120.
Do przerejestrowania samochodu na swoje nazwisko potrzebujemy:
- Uzupełnić formularz transferu (Link)
- Dwa dowody naszej tożsamości, jeden z listy A , jeden z listy B . Jeden z nich musi zawierać nasz podpis. W naszym przypadku był to paszport i karta kredytowa.
- Dowód miejsca zamieszkania. Oczywiście jako backpackersi nie mamy żadnych dokumentów z naszym tutejszym adresem. W takim wypadku należy wyrobić w urzędzie drogowym numer klienta. W specjalnym do tego formularzu podaje się dane osoby, której adresu chcemy użyć, i ta osoba musi nam ten dokument podpisać.
- Dowód zakupu auta
Umowa kupna i sprzedaży znajduje się na odwrocie rego, który posiada sprzedający. Są tam dwie części-kupującego i sprzedającego. - Dokonać opłat:
- za transfer $32
- za podatek obliczany na podstawie wartości samochodu. ($3 za każde $100 wartości auta) np. My zapłaciliśmy od ceny $3500: (3500/100)*3 = $105
Jak wygląda ubezpieczenie?
Ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia osób trzecich jest obowiązkowe. Nie pokrywa one szkód, które wyrządzimy dla czyjegoś auta tudzież swojego. Takie ubezpieczenie trzeba wykupić dodatkowo. W porównywarkach internetowych podająć swoje dane i parametry auta otrzymuje się oferty cenowe od różnych firm. Większość z nich ma głównie negatywne opinie. My wykupiliśmy dość drogą polisę dla dwóch kierowców za $70/miesiąc z YOUI, która ma więcej pozytywnych opinii.
Poniżej wrzucam linki, pod którymi można znaleźć szczegółowe informacje na temat rejestracji samochodu w poszczególnych stanach:
Wizyta w urzędzie drogowym zajęła nam 40 minut, z czego 30 to było czekanie w kolejce:p Nikt nie robił nam żadnych problemów. Rejestracja przebiegła szybko i bezproblemowo!
Link do posta, w którym opisywałam jak wyglądały nasze poszukiwania:
Kupno samochodu w Australii