Co warto wiedzieć przed podróżą do Ameryki Środkowej?
- Wysoki sezon jest między połową grudnia a kwietniem, co nie zmienia faktu, że kiedy my dotarliśmy do Meksyku (na Jukatan) pod koniec stycznia, to prawie codziennie było pochmurno i padało.
- Do żadnego z krajów nie potrzebujemy specjalnej wizy. Pomimo że na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych podana jest informacja o wymaganym przy wjeździe do każdego z krajów bilecie wyjazdowym, jedynym krajem, w którym zostaliśmy o to zapytani była Kostaryka.
- W wielu, nawet turystycznych miejscach, nikt nie mówi po angielsku. Hiszpański jest językiem urzędowym we wszystkich krajach z wyjątkiem Belize, gdzie obowiązuje język angielski.
- W miejscach turystycznych jest bezpiecznie, w miejscach mniej uczęszczanych trzeba uważać.
- Najdroższymi krajami są Kostaryka i Panama.
- Najtańszy jest Honduras i Nikaragua.
- Odległości, które wydają się małe na mapie, w rzeczywistości mogą zająć kilka godzin.
- Tanie loty można znaleźć do Cancun, ale również do Panamy.
- Przed podróżą do Ameryki Środkowej warto śledzić grupy na facebooku, anglojęzyczne: backpacking Central America czy backpacking Nicaragua, a także polskojęzyczne: Meksyk i Ameryka Środkowa, Podróże po Ameryce Południowej i Środkowej itp.
- Ceny są zdecydowanie wyższe niż w Azji, zarówno za jedzenie, nocleg, czy transport.
- Jeżeli spakowałeś leki na biegunkę, spakuj ich drugie tyle;p Problemy żołądkowe są notoryczne i nieuniknione. Każdy z naszej paczki miał je nawracające po kilka razy.
- Papieru toaletowego nie spuszcza się, ląduje on w koszu obok toalety..
- Pije się tylko wodę butelkowaną.
- Turysta, szczególnie ten niemówiący płynnie po hiszpańsku, jest łatwym celem do wyciągnięcia pieniędzy. Warto się nastawić, że co druga osoba będzie chciała nas oszukać, np. w sklepie, w którym ceny nie są podane i o wszystko trzeba pytać. Cena za wodę dla lokalnej osoby może być kilka razy tańsza niż ta, którą usłyszymy.
- Jeżeli zarezerwowałeś nocleg na booking.com to nie znaczy, że w rzeczywistości będzie na Ciebie czekało w nim wolne miejsce.
- W Meksyku bez problemu można poruszać się wynajętym autem, w Kostaryce również jednak wynajem jest droższy. W Belize, Gwatemali, Nikaragui, czy Hondurasie wynajem aut przez turystów nie jest popularny.
- Siatka połączeń turystycznych pomiędzy poszczególnymi krajami jest bardzo rozbudowana. Autobus tudzież bus często podjeżdża pod nasz hostel/hotel. Bez problemu można dostać się np. z Meksyku do Tikal w Gwatemali, czy Nikaragui itd. Na trasach operują różne firmy np ADO czy Rooney. Bilet można kupić na miejscu z jedno, dwudniowym wyprzedzeniem. Najtańsze są jednak podróże lokalnymi autobusami tzw. chickenbusami.
- Warto sprawdzać połączenia w internecie. Czasem w ten sposób można kupić bilety taniej niż na miejscu.
- Przystanki autobusowe chickenbusów są zazwyczaj zupełnie nieoznakowane i najlepiej zapytać lokalną osobę, gdzie się znajdują. Zazwyczaj główy dworzec zlokalizowany jest w pobliżu marketu.
- Na Jukatanie oczekuje się napiwków i często są one doliczane do rachunku.
- W Hondurasie często podatek nie jest podany w menu i jest doliczany na koniec. W efekcie czego po doliczeniu podatku i napiwku cena posiłku może być wyższa o 20-30% niż podana w menu.
- W Ameryce Środkowej istnieje ogromne rozwarstwienie społeczne. Zobaczysz od pięknych willi po skrajną biedę, od luksusowych aut po wozy ciągnięte przez konie.
- Nie stosowaliśmy żadnego leczenia przeciwko malarii, ale pewne rejony mają wysokie ryzyko jej występowania, więc warto sprawdzić czy są one na trasie waszej podróży.
- Sytuacja polityczna w Ameryce Środkowej bywa zmienna, kiedy my odwiedziliśmy Nikaraguę, panował tam spokój i porządek. Dwa miesiące później ulice stolicy stały w płomieniach z powodu panujących tam strajków z ofiarami śmiertelnymi- warto więc sprawdzić sytuacje każdego z krajów, zanim go odwiedzimy. Link
- Ameryka Środkowa to teren wulkaniczny. Będąc w Gwatemali wspinaliśmy się na wulkan Acatenango, aby zobaczyć w nocy spektakularne wybuchy wulkanu Fuego. 3 miesiące później wulkan Fuego wybuchł z taką siłą, że zginęło ok. 30 osób, a 300 zostało rannych.Link
- Do Nikaragui oficjalnie nie można wwieźć drona, my jednak to zrobiliśmy i nie mieliśmy problemów. Pewnie sprawdzane jest to podczas podróży lotniczej.
- Warto sprawdzić jakie szczepienia są zalecane, np. do Panamy musieliśmy zaszczepić się przeciwko żółtej febrze co wraz z wizytą u lekarza kosztowało nas 500zł od osoby. Pozostałe szczepienia zrobiliśmy przed podróżą do Azji.