30 ciekawostek o Australii

1. Powierzchnia

Kraj ten ma powierzchnię 7 692 000 km², czyli jest ponad 24 razy większy od Polski.

Porównanie powierzchni Polski do powierzchni Australii

2. Gęstość zaludnienia

W Polsce mieszka 38 mln ludzi w Australii 24 mln. Jednak gęstość zaludnienia w Polsce to 123 osoby na km2, a w Australii 3 osoby na km2. Gęstość zaludnienia jest więc 41 razy mniejsza niż w naszym kraju.

Najwięcej ludzi mieszka na wschodnim wybrzeżu

3. Stolica

Stolicą Australii jest Canberra, a nie tak jak wiele osób myśli Sydney. Została ona sztucznie stworzona w 1908 roku w drodze z Melbourne do Sydney. Oba te miasta chciały być stolicą, więc nowe miasto pomiędzy nimi miało być kompromisem.

Canberra na mapie

4. Strefy czasowe

Australia ma 5 stref czasowych. Różnica pomiędzy wschodnią a zachodnią częścią kraju wynosi 3 godziny.

Podział kraju na różne strefy czasowe

5. Internet

Australia ma bardzo wolne łącza internetowe, dodatkowo ceny za usługi internetowe są bardzo wysokie. Średnio o 7.6 Mb/s wolniejszy niż w np. Tajlandii, Słowacji, czy nawet Birmie! Co więcej, w wielu miejscach nie ma zasięgu.

Zasięg sieci telefonicznej i internetowej

6. Strefy klimatyczne

Występuje 8 stref klimatycznych. Najwyższy rekord temperatury 50,7°C padł w 1960 roku, w mieście Oodnadatta w Południowej Australii. Najniższa to -23°C w Charlotte Pass, Nowej Południowej Walii.

Mapa stref klimatycznych

7. Śnieg

W Alpach Australijskich pada więcej niż w Szwajcarii. Zima występuje między czerwcem a wrześniem i ludzie udają się tam na narty.
Kangury w zimowej odsłonie, zdjęcie z internetu

8. Prądy morskie

Myśląc o wodach w Australii mamy w głowie krążące w niej rekiny. Tymczasem dużo bardziej niebezpieczne są prądy wsteczne, których na jednej plaży może być kilka. Często można je poznać po ciemniejszym kolorze wody w pasie prostopadłym do plaży. Jest to taka jezdnia o kilku metrach szerokości, która wyciąga nas w morze. Gdy w nią wpadniemy, należy płynąć w bok, nie można walczyć i próbować płynąć pod prąd, ponieważ wtedy najczęściej ludzie tracą siły i toną.

Znak ostrzegający o występującym w tym miejscu prądzie wstecznym, plaża Manly w Sydney

9. Pożary buszu

Pożary buszu są bardzo częste, w okresie lata występuje ich kilkanaście w ciągu miesiąca. Ostatni większy pożar był w lutym tego roku w stanie Nowej Południowej Walii, który spowodował zniszczenie 12 domów, i kolejne 12 uszkodził, zajął powierzchnię 3500 ha. Bardzo tragiczny pożar nazywany "czarną sobotą" wystąpił w 2009 roku, kiedy 1873 osoby straciły życie, 2000 domów zostało zniszczonych i 2000 innych budynków, objął on powierzchnie 450 000 ha.

Poażar buszu, zdjęcie z internetu

10. Powodzie

Skrajna pogoda powoduje, że często występują tu również powodzie. Wiele dróg okresowo jest nieprzejezdnych. Na przełomie 2010/2011 roku w stanie Queensland w powodzi zginęło 35 osób, 6 zaginęło, 200 000 było dotkniętych powodzią. 300 dróg zostało zamkniętych w tym 9 autostrad.

Zdjęcie z rejonu Kimberly, dzieci kąpiące się na zalanej drodze

11. Latający doktorzy

Australia posiada serwis latających lekarzy, którzy dostarczają usług medycznych w nagłych wypadkach dla osób mieszkających czy przebywających w odległych miejscach kraju, gdzie nie ma szpitali.

Lądujący helikopter na parkingu

12. Rak skóry

Ok. 2/3 Australijczyków ma diagnozowanego raka skóry przed 70 rokiem życia. Na wielu bardziej obleganych plażach w dużych miastach puszczana jest co dwie godziny kilkusekundowa piosenka, mająca na celu przypominać o posmarowaniu się kremem przeciwsłonecznym.

13. Najdłuższa prosta droga świata

W Australii znajduje się najdłuższa prosta droga świata. Leży w zachodniej Australii, pomiędzy miastami Balladonia i Caiguna, ma 146,6 km bez żadnego zakrętu.

Znak infromujący o drodze, zdjęcie z internetu

14. Monopolowy

Alkohol rzadko można kupić w supermarkecie. Zazwyczaj do dużego supermarketu przylega oddzielny sklep, w który sprzedawany jest alkohol. Nie wygląda to tak jak u nas, że wchodzimy do jednego sklepu i możemy załatwić wszystko:)
Dodatkowo są sklepy alkoholowe przypominające McDonald's drive-thru. Podjeżdża się samochodem do okienka, ładuje skrzynki z alkoholem, płaci i odjeżdża.

15. Grile

Praktycznie wszędzie można spotkać gazowe darmowe grille, na których można zrobić sobie obiad. Znajdują się one w każdym parku, a także przy wielu plażach.

Typowy australijski grill gazowy

16. Punkty z wodą

W wielu miejscach są również punkty z wodą pitną. Bardzo często przy plażach. Promuje się napełnianie butelek i ich wielokrotne użycie, zamiast kupowania kolejnego plastiku.
Punkt z filtrowaną wodą pitną

17. Vegemite

Coś w stylu dżemu, bardzo popularne w Australii, zrobione z wyciągu drożdży z dodatkiem przypraw. Zazwyczaj je się tą pastę z tostem. Nam nie smakowało;p
Vegemite

18. Atakujące wrony

Wielu rowerzystów zakłada na kask trytytki. Mają one za zadanie odstraszyć ptaki, które potrafią atakować przejeżdżających. Ptaki magpie w okresie odchowywania młodych tzn. wiosną potrafią być bardzo terytorialne i agresywne.
Trytytki na kasku

19. Skrzynki pocztowe

Poza dużymi miastami nierzadko zdarza się, że ludzie mieszkają na posesjach bardzo oddalonych od głównych ulic. Można wtedy zobaczyć kilka skrzynek pocztowych obok siebie przy jakiejś głównej drodze, przy której nie ma zabudowań, należących do rozrzuconych w okolicy domostw.

Skrzynki pocztowe przy drodze

20. Dzikie Wielbłądy

Ok. 750 tysięcy dzikich wielbłądów żyje na pustyniach na tym kontynencie, największa populacja dzikich wielbłądów na świecie. Nie są one natywną fauną Australijską. Zostały przywiezione tutaj w XIX wieku, aby pomóc w eksploracji centralnej części kontynentu. Dzisiaj eksportowane są nawet do Arabii Saudyjskiej.

Znak informujący o występujących w okolicy dzikich wielbłądach

21. Dzikie konie

Australia ma największą populację dzikich koni na świecie. Szacuje się, że żyje ich tu od 400 000 do 1 mln. Zostały przywiezione na kontynent przez Europejczyków.

Dzikie konie w drodze z Gór Macdonella do Kings Canyon

22. Najdłuższy płot świata

Płot przeciwko psom dingo ma długość 5614 km, ma on za zadanie chronić owce przed ich atakami.

Żółtą linią zaznaczony jest na mapie przebieg płotu, biegnie on przez dwa stany

23. Jaskinie

Mieszkańcy miasta Coober Pedy żyją w jaskiniach. Jest to tańsze oraz bardziej praktyczne rozwiązanie, gdyż temperatury w mieście latem sięgają ponad 40 stopni Celsjusza.

Przykład nowoczesnego mieszkania wydrążonego w skale, ten był do niedawna zamieszkiwany-salon

24. Dziobak Australijski

Wyglądający tak słodko samiec tego gatunku ma truciznę wystarczającą do zabicia małego psa. Znajduje się w jego ostrogach piętowych. Nie jest ona śmiertelna dla człowieka, ale powoduje bardzo silny ból.
Dziobak australijski

25. Owce

W Australii jest 70 mln owiec, czyli trzy razy więcej niż ludzi. Największa ich ilość znajduje się w najbardziej zaludnionym stanie Nowej Południowej Walii.
Mapa z rozmieszczeniem owiec w poszczególnych stanach

26. Meduzy

Dwa rodzaje meduz wystepująych w wodach Australii północnej odpowiada za przyczynę śmierci większej ilości osób niż jest ofiar poszkodowanych w wypadkach z rekinami, wężami, krokodylami razem wziętych. Jest to jedno z najbardziej niebezpiecznych stworzeń morskich dla ludzi. Meduzy te żyją na północnym wybrzeżu cały rok ale są szczególnie niebezpieczne w porze deszczowej, od listopada do kwietnia.

Znak infromujący o występowaniu groźnych meduz w miejscowości Darwin

27. Wielka farma krów

W południowej Australii znajduje się największa farma krów na świecie o nazwie Anna Creek Station o powierzchni 24 tys km2 i jest większa niż Izrael!

28. Twitujące rekiny

Ponad 300 rekinów w zachodniej Australii ma wszczepione akustyczne transmitery, które powodują pojawianie się komunikatu na twitterze "Surf Life Saving Western Australia", kiedy rekin pojawia się w odległości pół mili od brzegu. Podana jest informacja o jego gatunku, lokalizacji i wielkości. Link do twittera
Rekin, zdjęcie z internetu

29. Kopalnie

Australia jest jednym z najbogatszych państw w surowce. Ma wiele kopalń np. opalu, diamentów, żelaza, uranu. W tym największą kopalnię złota na południowej półkuli, która znajduje się w zachodniej Australii w mieście Kargoorlie.

Kopalnia złota The Superpit w mieście Kargoorlie

30. Pustynie

W Australii jest 10 pustyń. Największą jest Wielka Pustynia Wiktorii położona w Australii zachodniej o powierzchni 348 tys km2, czyli jest ona 1,4 razy większa niż powierzchnia Wielkiej Brytanii!

Obszar Wielkiej Pustyni Wiktorii zaznaczony na czerwono

Mordki

Podróże to nasza pasja, którą chcemy dzielić się z innymi. Zaczynaliśmy od zwiedzania Europy, następnie odwiedziliśmy Azję, potem Australię i Nową Zelandię, a ostatnio podbijaliśmy Amerykę Środkową.

Podoba Ci się ten wpis?

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach

użyj czytnika RSS!

Polub nas na Facebooku

Zostaw komentarz