10 faktów o Ameryce Środkowej

 1. Ameryka Środkowa składa się z 7 krajów: Belize, Gwatemali, Salwadoru, Hondurasu, Nikaragui, Kostaryki i Panamy, które zamieszkuje 42 miliony ludzi. Oficjalnie zaliczana jest do Ameryki Północnej.
 2. Jest przesmykiem, który łączy dwa duże kontynenty, otoczonym przez Pacyfik i Atlantyk. Kanał Panamski wybudowany w latach 1904-1914 jest jedynym wodnym połączeniem pomiędzy dwoma oceanami. Średnia cena
 3. Kraje Ameryki Środkowej posiadaję następujące waluty lokalne:
 • Belize – dolar belizyjski (wymienny na pół dolara USD, można wszędzie płacić używając USD)
 • Gwatemala – quetzal
 • Honduras – lempira
 • Nikaragua – cordoba
 • Kostaryka – colon
 • Salwador i Panama – dolar amerykański
 1. Oficjalnym językiem jest hiszpański. Jedynym krajem, w którym używa się języka angielskiego, jest Belize. Pomimo oficjalnego języka hiszpańskiego spotkać można w Ameryce Środkowej mnóstwo lokalnych dialektów majów.
 2. Największym krajem jest Nikaragua, natomiast najmniejszym Salwador.
  Porównanie rozmiaru Nikaragui i Salwadoru
 3. Największym miastem w Ameryce Środkowej jest stolica Gwatemali, czyli miasto Gwatemala o populacji 3,7 milionów.
 4. Ameryka Środkowa jest częścią pacyficznego pierścienia ognia. Znajduje się tam ponad 70 aktywnych wulkanów.
  Pierścien ognia
 5. Katolicy stanowią 80% populacji. Większość pozostałych to protestanci, Majowie i inne mniejszości posiadające lokalne wierzenia (np. Garifuna).
 6. Przez Amerykę Środkową biegnie autostrada Panamerykańska. Jest to najdłuższa trasa świata, ma ona na celu połączenie obu Ameryk, od Alaski po Argentynę. W rzeczywistości na odcinku pomiędzy Panamą a Kolumbią nie ma połączenia lądowego, brakuje około 100 km odcinka.
  Autostrada Panamerykańska
 7. Na wschodnim wybrzeżu Ameryki Środkowej leżą Wyspy Karaibskie. Większość populacji zginęła w wyniku epidemii, reszta dostała się w niewolę podczas inwazji hiszpańskiej. Najeźdźcy przywieźli tysiące niewolników z Afryki, aby pracowali na plantacjach. Większość mieszkającej tam aktualnie ludności to potomkowie tych właśnie niewolników.

Mordki

Podróże to nasza pasja, którą chcemy dzielić się z innymi. Zaczynaliśmy od zwiedzania Europy, następnie odwiedziliśmy Azję, potem Australię i Nową Zelandię, a ostatnio podbijaliśmy Amerykę Środkową.

Podoba Ci się ten wpis?

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach

użyj czytnika RSS!

Polub nas na Facebooku

Zostaw komentarz