10 faktów o Ameryce Środkowej
- Ameryka Środkowa składa się z 7 krajów: Belize, Gwatemali, Salwadoru, Hondurasu, Nikaragui, Kostaryki i Panamy, które zamieszkuje 42 miliony ludzi. Oficjalnie zaliczana jest do Ameryki Północnej.
- Jest przesmykiem, który łączy dwa duże kontynenty, otoczonym przez Pacyfik i Atlantyk. Kanał Panamski wybudowany w latach 1904-1914 jest jedynym wodnym połączeniem pomiędzy dwoma oceanami. Średnia cena
- Kraje Ameryki Środkowej posiadaję następujące waluty lokalne:
- Belize – dolar belizyjski (wymienny na pół dolara USD, można wszędzie płacić używając USD)
- Gwatemala – quetzal
- Honduras – lempira
- Nikaragua – cordoba
- Kostaryka – colon
- Salwador i Panama – dolar amerykański
- Oficjalnym językiem jest hiszpański. Jedynym krajem, w którym używa się języka angielskiego, jest Belize. Pomimo oficjalnego języka hiszpańskiego spotkać można w Ameryce Środkowej mnóstwo lokalnych dialektów majów.
- Największym krajem jest Nikaragua, natomiast najmniejszym Salwador.
- Największym miastem w Ameryce Środkowej jest stolica Gwatemali, czyli miasto Gwatemala o populacji 3,7 milionów.
- Ameryka Środkowa jest częścią pacyficznego pierścienia ognia. Znajduje się tam ponad 70 aktywnych wulkanów.
- Katolicy stanowią 80% populacji. Większość pozostałych to protestanci, Majowie i inne mniejszości posiadające lokalne wierzenia (np. Garifuna).
- Przez Amerykę Środkową biegnie autostrada Panamerykańska. Jest to najdłuższa trasa świata, ma ona na celu połączenie obu Ameryk, od Alaski po Argentynę. W rzeczywistości na odcinku pomiędzy Panamą a Kolumbią nie ma połączenia lądowego, brakuje około 100 km odcinka.
- Na wschodnim wybrzeżu Ameryki Środkowej leżą Wyspy Karaibskie. Większość populacji zginęła w wyniku epidemii, reszta dostała się w niewolę podczas inwazji hiszpańskiej. Najeźdźcy przywieźli tysiące niewolników z Afryki, aby pracowali na plantacjach. Większość mieszkającej tam aktualnie ludności to potomkowie tych właśnie niewolników.